Kraków, dawna stolica Polski, to miasto pełne historii, zabytków i niepowtarzalnego klimatu. Jeśli planujesz spędzić w Krakowie zaledwie 3 dni, mamy dla Ciebie idealny plan podróży, który pozwoli Ci zobaczyć najważniejsze atrakcje tego pięknego miasta.
Dzień 1: Stare Miasto i Wawel
Rynek Główny
Rozpocznij swoją przygodę z Krakowem od spaceru po Rynku Głównym – największym średniowiecznym placu miejskim w Europie. Tu znajdują się najważniejsze zabytki: Sukiennice, Bazylika Mariacka oraz wieża ratuszowa. Koniecznie posłuchaj hejnału mariackiego, który rozbrzmiewa co godzinę z wieży kościoła.
Sukiennice
W samym sercu Rynku znajdują się Sukiennice – renesansowy budynek handlowy, w którym kiedyś handlowano materiałami. Dziś na parterze znajdziesz stragany z pamiątkami i wyrobami rękodzielniczymi, a na piętrze Galerię Sztuki Polskiej XIX wieku.
Bazylika Mariacka
Zwiedź przepiękną Bazylikę Mariacką z charakterystycznymi wieżami i koniecznie zobacz słynny ołtarz Wita Stwosza – arcydzieło gotyckiego snycerstwa. Ołtarz otwierany jest w określonych godzinach, warto więc sprawdzić ten harmonogram wcześniej.
Wzgórze Wawelskie
Po południu udaj się na Wzgórze Wawelskie, gdzie znajduje się Zamek Królewski i Katedra Wawelska. Zwiedzanie Zamku Królewskiego to podróż przez historię Polski – zobaczysz tu m.in. komnaty królewskie i skarbiec. W Katedrze Wawelskiej znajdują się groby polskich królów oraz dzwon Zygmunta.
Smocza Jama
Na zakończenie pierwszego dnia, zejdź do Smoczej Jamy – jaskini, według legendy zamieszkiwanej przez smoka wawelskiego. Przed wejściem do jamy stoi słynna rzeźba smoka, który co kilka minut zieje prawdziwym ogniem!
Dzień 2: Kazimierz i Podgórze
Dzielnica Kazimierz
Drugiego dnia warto odwiedzić Kazimierz – dawną dzielnicę żydowską, dziś pełną klimatycznych kawiarni, restauracji i galerii. Odwiedź synagogi (szczególnie Starą Synagogę i Synagogę Remuh) oraz cmentarz Remuh, jeden z najstarszych zachowanych cmentarzy żydowskich w Europie.
Plac Nowy
Na Placu Nowym, centrum Kazimierza, skosztuj słynnych zapiekanek z okrągłego budynku nazywanego "Okrąglakiem". To kultowe miejsce i obowiązkowy punkt wizyty w Krakowie!
Fabryka Schindlera
Po południu przejdź do dzielnicy Podgórze i odwiedź Fabrykę Emalia Oskara Schindlera, znaną z filmu "Lista Schindlera". Dziś mieści się tu nowoczesne muzeum opowiadające historię Krakowa i jego mieszkańców w czasie II wojny światowej.
Plac Bohaterów Getta
Niedaleko fabryki znajduje się Plac Bohaterów Getta z przejmującym pomnikiem składającym się z krzeseł, symbolizującymi wywózkę Żydów z krakowskiego getta.
Dzień 3: Okolice Krakowa
Kopalnia Soli w Wieliczce
Trzeciego dnia warto wybrać się na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce – jednego z najcenniejszych zabytków Polski, wpisanego na listę UNESCO. Trasa turystyczna prowadzi przez piękne komory i kaplice wykute w soli. Najbardziej spektakularna jest Kaplica św. Kingi – podziemna świątynia wyrzeźbiona w całości w soli.
Auschwitz-Birkenau
Alternatywną opcją na trzeci dzień może być wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau – miejscu pamięci i byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady. To trudne, ale ważne doświadczenie, które pozwala lepiej zrozumieć tragiczne wydarzenia II wojny światowej.
Ojcowski Park Narodowy
Jeśli wolisz kontakt z naturą, wybierz się do Ojcowskiego Parku Narodowego – najmniejszego parku narodowego w Polsce, ale bardzo malowniczego. Znajdziesz tu piękne doliny, jaskinie i charakterystyczne skalne formacje, takie jak Maczuga Herkulesa. Można tu również zwiedzić ruiny zamku w Ojcowie i zamek w Pieskowej Skale.
Praktyczne porady
Transport
Kraków ma świetnie rozwiniętą komunikację miejską. Warto kupić bilet 72-godzinny, który pozwala na nieograniczoną liczbę przejazdów autobusami i tramwajami. Stare Miasto najlepiej zwiedzać pieszo.
Gdzie zjeść
Kraków słynie z doskonałej kuchni. Warto spróbować tradycyjnych polskich dań w restauracjach na Rynku lub w bardziej przystępnych cenowo lokalach na Kazimierzu. Obowiązkowo trzeba skosztować obwarzanków krakowskich – popularnej przekąski sprzedawanej z charakterystycznych niebieskich wózków.
Gdzie nocować
Najlepiej zatrzymać się w okolicy Starego Miasta lub Kazimierza – będziesz mieć wtedy wszystkie atrakcje w zasięgu spaceru. Kraków oferuje zakwaterowanie w każdym przedziale cenowym – od luksusowych hoteli po przystępne cenowo hostele.
Trzy dni to minimum na poznanie Krakowa i jego najbliższych okolic. Ten plan pozwoli Ci zobaczyć najważniejsze atrakcje, ale Kraków to miasto, do którego chce się wracać, by odkrywać jego kolejne zakamarki i sekrety. Zaplanuj swoją podróż, korzystając z naszych wskazówek, a na pewno będzie to niezapomniana przygoda!